Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice

 

Vsevjednom.cz

 

 

 Lobendava

Znak Lobendavy

Lobendava (dříve Lobendau) leží v severozápadní části Šluknovského výběžku v údolí Lučního potoka v nadmořské výšce 344 m, má 330 stálých obyvatel. Součástí obce je i nejseverněji položená osada v České republice - Severní. Původní jméno obce znělo Lobendov a má snad základ ve staroslovanském slovu Lubyja = krásný potok.

Vznik obce není jasný, většinou se uvádí přelom 12.-13. století, kdy sem měli přijít dřevorubci z blízkého Saska. Ve 14. století se v okolí Lobendavy rýžovalo zlato. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1449. Již v roce 1346 měla obec vlastní kostel.

LobendavaLobendava

Lobendava leží na staré státní silnici, která spojovala Vídeň a Drážďany. Za Rakousko-Uherska a první republiky na této silnici na vrchu Raupenberg sídlil celní úřad. Od 18. století se v obci rozvíjela domácká výroba nití a plátna. V roce 1890 tu bylo 289 domů a žilo 1565 obyvatel. Před 2. světovou válkou počet obyvatel stoupl na téměř 3000, v obci bylo 17 hospod, spousta kaváren a obchodů.

AnnabergAnenský vrch

V obci se zachoval barokní kostel Navštívení Panny Marie, který stojí na místě zaniklého zámku, a na hřbitově náhrobky ze 17. a 18. století. V blízkosti kostela se nachází barokní budova fary z roku 1767. Východně od Lobendavy najdeme Anenský vrch s poutní kaplí sv. Anny a křížovou cestou. V kapli se konají poutní bohoslužby každoročně 26.7. a po celý následující týden. Jižním směrem leží CHKO Labské pískovce a národní park České Švýcarsko.

V roce 1980 byla obec připojena k Dolní Poustevně, ale již po deseti letech se od ní odloučila a získala statut samostatné obce.

LobendavaLobendava

V obci funguje Ústav sociální péče. Možnost osvěžení je v hospodě "U Hraničáře", která je nazývána též "U báby". V hospodě se čepuje pivo Bernard a Cvikov.

Krátký dokument o konci 2. světové války v obcích Severní a Lobendava:
Boj o Severní a Lobendavu 1945

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu