Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

Morový sloup
Morový sloup

Morový sloup - detail
Detail nápisu na sloupu
Lupa

 

 

 

Vsevjednom.cz


Brtníky
| Šternberk | Quo vadis, Brtníky? | Ota Prouza

BrtníkyBrtníky

Brtníky, Kopec, Panský, Staré a Nové Křečany spadají pod obec Staré Křečany. Brtníky a Kopec se nacházejí na území chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, těsně u hranic Národního parku České Švýcarsko. Obec je hojně navštěvována turisty, zejména území mezi Vlčím a Brtnickým potokem. Tato oblast je známa především bizarními pískovcovými útvary podél povodí obou potoků. V zimě jsou k vidění nádherné LEDOPÁDY.

Brtníky dosahují nadmořské výšky 415-430 m. Dějiny obce sahají až k roku 1084, kdy hrabě Wiprecht z Groissch přivedl do Čech německé osadníky; tehdy bylo založeno mnoho obcí, mezi nimi i Mikulášovice a Brtníky, původně zvané Zeidler. První písemná zmínka o Brtníkách pochází z roku 1116, kdy zde Petr Berka založil velké včelařství zvané Zeidelweide. Původní jméno obce (Zeidler = Včelař, Brtník) připomínalo povolání zdejších obyvatel. Dnešní název z roku 1946 připomíná někdejší výrobu včelích úlů - brtů.

Roku 1839 založil v Brtníkách Johann Klinger tradiční pletařskou výrobu. Pletené výrobky nejlepší kvality byly známy po celé Evropě a v obci fungovaly tři velké továrny. Roku 1902 byl slavnostně zahájen provoz na nově zbudované železnici, tzv. Severní české průmyslové dráze. Brtníky jsou nejen průmyslovou obcí, ale stávají se také turistickým letoviskem. V té době vznikají horské spolky, lidé z velkých měst začínají vyhledávat místa k odpočinku uprostřed přírody a najímají si letní byty na venkově. Nastává rozvoj turistiky. Kolem roku 1905 vydaly Brtníky vlastním nákladem malou propagační knížku k získávání cizinců.
Text tohoto reklamního spisku >>

Při posledním sčítání lidu z roku 1939 měly Brtníky včetně osady Kopec 1358 obyvatel, z nichž bylo 20 sedláků a 17 menších zemědělců. V té době obec vzkvétala. V letech 1939-41 byla postavena silnice z Krásné Lípy do Mikulášovic.

Ve vsi se dochoval soustředěný komplex lidové architektury, tvořený především roubenými chalupami s hrázděnými štíty.

Do roku 1975 zde stál kostel sv. Martina, postavený v letech 1709-1717. Unikátní byla zejména jeho osmiboká věž. V té době měla obec 1200 obyvatel. Poslední mši v kostele sloužil v roce 1959 hostující farář z Krásné Lípy. Zachoval se památník obětem 1.světové války, barokní kaple Nejsvětější Trojice a Božího hrobu z roku 1768 a Křížová cesta z roku 1801 na Křížovém vrchu. Uprostřed obce, při zelené turistické značce, stojí morový sloup z roku 1682, nyní zabudovaný do rohu garáže.  V době, kdy byl postaven, zahynula většina obyvatel Brtníků na mor.

Brtníky
Brtníky
Dolní Brtníky s kostelem sv. Martina
Horní Brtníky s žel. tratí

V roce 1961 byl v bývalé vile továrníka Antona Klingera založen Ústav sociální péče. První pacienti byli přijati 18. prosince 1961. V roce 1963 byla kapacita ústavu 70 klientů, do dnešní doby se toto číslo nezměnilo. Na otevření ústavu měly největší zásluhu řádové sestry "Misijní sestry - Služebnice Ducha Svatého". V polovině 80. let však musely z ústavu odejít. Výraznou postavou z řad klientů je Ota Prouza.

Klingerova vila
Ústav sociální péče
Vila továrníka Klingera
Ústav sociální péče v Brtníkách

Vzdálenost Kopce od Brtníků je 1,5 km. Pro osadu Kopec jsou Brtníky nejbližším místem s možností dopravního spojení či nákupu potravin. V obci je pohostinství, prodejna potravin, ubytovací penzion, koupaliště, vlakové nádraží a autobusová zastávka.

Uprostřed lesů, 1,5 km jižně od Brtníků, stával kdysi lovecký zámeček ŠTERNBERK, místo je na mapách uváděno jako důležitá křižovatka turistických cest.

Další informace:

Podstávkové domy v obci Brtníky
Sakrální památky v obci Brtníky
Historie obce Brtníky (soubor pdf)
Železnice v Brtníkách (soubor pdf)

Dále >>

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu